• Školská knižnica pri Súkromnej základnej škole, Námestie slobody 100, 08301 Sabinov

KNIŽNIČNÝ A VÝPOŽIČNÝ PORIADOK

Knižničný a výpožičný poriadok upravuje vzájomné vzťahy knižnice a jej používateľov.

Školská knižnica poskytuje knižnično-výpožičné služby pre žiakov, učiteľov a iných zamestnancov našej školy, tiež pre rodičov našich žiakov.

Služby používateľom sú poskytované bezplatne.

Výpožičné služby:

PONDELOK 12:45 – 14:25 (6. a 7. vyučovacia hodina)

ŠTVRTOK     12:45 – 14:25 (6. a 7. vyučovacia hodina)

Študovňa:

PONDELOK – PIATOK       9:40 – 10:00 (veľká prestávka)

Každý používateľ sa zaväzuje plniť ustanovenia štatútu knižnice, knižničného a výpožičného poriadku a riadiť sa pokynmi školskej knihovníčky.

Vypožičanie kníh je možné len v prítomnosti školskej knihovníčky.

Knižničný fond je majetkom školy, každý používateľ je povinný chrániť ho a nesmie ho poškodzovať.

Používateľ:

• sa zaväzuje dodržiavať platný zákon o autorských právach v Slovenskej republike,
        • je povinný zachovávať poriadok, čistotu a ticho v priestoroch knižnice, byť ohľaduplný a nerušiť ostatných čitateľov,
        • nesmie prehadzovať knihy v regáloch a poškodzovať evidenčné číslo knihy,
        • si môže absenčne vypožičať naraz najviac 3 dokumenty. Výpožičná lehota dokumentu pri absenčnom požičiavaní je 30 dní. Knižnica môže v prípade potreby požiadať o vrátenie dokumentu pred uplynutím výpožičnej lehoty. Výpožičnú lehotu je možné predĺžiť po dohode so školskou knihovníčkou, ak o to používateľ požiada,
        • je povinný si pri požičiavaní knižničný dokument skontrolovať, prípadné poškodenie hneď nahlásiť školskej knihovníčke.
        • je povinný vrátiť knižničný dokument v takom stave, v akom si ho prebral pri výpožičke. Do vypožičaných knižničných dokumentov nesmie robiť žiadne záznamy a nesmie ich poškodzovať žiadnymi inými zásahmi,
        • je povinný vrátiť knižničný dokument v stanovenej výpožičnej lehote. Ak tak napriek napomenutiu neurobí, musí nahradiť škodu niektorou z týchto foriem:
        • výtlačkom toho istého titulu v rovnakom alebo inom vydaní
        • nahradením knihy inou knihou podľa rozhodnutia knižnice
        • finančnou úhradou ceny knihy.

Pri určovaní finančnej úhrady vychádza knižnica nielen z pôvodnej ceny knižničného dokumentu, ale aj z hodnoty v čase straty alebo poškodenia.

Žiaci, ktorí končia štúdium poskytované školou a zamestnanci školy pri rozviazaní pracovného pomeru, sú povinní vyrovnať si svoje záväzky.

Používateľ má právo podávať ústne a písomné pripomienky a návrhy na prácu v knižnici.

Ak používateľ nedodržiava ustanovenia knižničného a výpožičného poriadku a ostaté nariadenia knižnice, môže byť dočasne alebo natrvalo zbavený práva využívať knižnično-informačné služby knižnice. To ho nezbavuje povinnosti nahradiť spôsobenú škodu v súlade s platnými právnymi predpismi.

Tento Knižničný a výpožičný poriadok nadobúda platnosť a účinnosť dňa 2.9.2019.

V Sabinove, 2.9.2019

Mgr. Silvia Urdzíková                      Mgr. Zlatica Miklošková

riaditeľka školy                                 školská knihovníčka

ŠKOLSKÁ KNIŽNICA

„Knihy sú najvernejší priatelia, najmúdrejší radcovia a najtrpezlivejší

učitelia. Sú pre ľudí tým, čím sú pre vtákov krídla.“

KNIŽNIČNÉ PRAVIDLÁ

Služby používateľom sú poskytované bezplatne.

Zachovávaj poriadok, čistotu a ticho v priestoroch knižnice.

Buď ohľaduplný a neruš ostatných čitateľov.

Knihu si môžeš vypožičať len v prítomnosti školskej knihovníčky.

Naraz môžeš mať požičané najviac tri knihy.

Knihy sú majetkom školy, chráň ich a nepoškodzuj.

Knihu vždy vráť na pôvodné miesto, neprehadzuj knihy v regáloch.

Knihu môžeš mať požičanú 30 dní. Ak ju potrebuješ dlhšie, dohodni sa so školskou

knihovníčkou.

Ak knihu nevrátiš ani po napomenutí, podľa knižničného a výpožičného poriadku budeš

musieť uhradiť škodu niektorou z týchto foriem:

• výtlačkom toho istého titulu v rovnakom alebo inom vydaní
        • nahradením knihy inou knihou podľa rozhodnutia knižnice
        • finančnou úhradou ceny knihy.

Ak budeš porušovať tieto pravidlá, môžeš byť dočasne alebo natrvalo zbavený práva

využívať knižnično-informačné služby knižnice.

...........................................................              ..................................................................

Mgr. Silvia Urdzíková, riaditeľka školy       Mgr. Zlatica Miklošková, školská knihovníčkaZačiatok formuláraSpodná časť formulára

Utorok 19. 3. 2024